Już kilkukrotnie pisaliśmy o wysokiej klasy dronach i specjalistycznych akcesoriach produkowanych przez spółkę Parrot i podległe jej firmy. Oprócz zwykłych modelarsko-hobbystycznych modeli, które często można spotkać w sklepach, firma ta oferuje również znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje, których działanie jest w stanie oszczędzić pracy i zdrowia człowiekowi. EXom jest jednym z tych modeli. W jaki sposób dron wielkości typowej „450” znalazł zastosowanie przy inspekcji turbin wiatrowych, mostów, pracach archeologicznych czy innych zadaniach specjalnych?
EXom jest dronem zaprojektowanym do pracy w ciężkich warunkach. Konstrukcja została opracowana w taki sposób, aby mimo sytuacji niebezpiecznych dla zwykłych modeli dron ten mógł wykonywać powierzone mu zadanie. Cały szkielet eXom’a został wykonany z kompozytu włókien węglowych, a całość zamyka polimerowa obudowa. Oprócz oczywistych cech, które w dzisiejszych czasach są normą w tego typu konstrukcjach ( zaawansowany autopilot, system „Failsafe” i inne) dron ten posiada kilka bardzo nowoczesnych funkcji.
Przystosowanie do pracy w pomieszczeniach
EXom jest wyposażony w imponującą liczbę czujników, które połączone z zaawansowanym algorytmem sterującym pracą systemu pozwalają na bezkolizyjne przemieszczenie się w pomieszczeniach, budynkach i innych przestrzeniach, w których normalny dron miałby nie lada problem. Komunikacja w czasie rzeczywistym zapewnia maksimum bezpieczeństwa – w przypadku lotu manualnego pilot na bieżąco informowany jest o wszelkiego typu niebezpiecznych obiektach, natomiast w przypadku lotu autonomicznego – system sam będzie wykonywał powierzone mu zadanie i unikał kolizji. Sensory te, oprócz spełniania funkcji informacyjnej i pozwalają również na kilka dodatkowych możliwości – utrzymanie stałej odległości od obiektu, czy– podobnie jak w modelu Parrot Disco –automatyczne lądowanie.

Rozkład pola widzenia czujników – po lewej stronie sensory optyczne, po prawej ultradźwiękowe. Źródło – sensefly.com
Możliwy lot w trudnych warunkach, ale co dalej?
W przedniej części korpusu eXom wyposażony jest w specjalną obrotową, stabilizowaną głowicę, w której zamontowane są 3 kamery oraz czujniki. Główna kamera posiada aż 38 milionów pixeli, 6-cio krotny zoom cyfrowy i zdolna jest do zapisu i przesyłania obrazu w jakości HD.
Dodatkowo eXom wyposażony jest w kamerę termowizyjną, dzięki której możliwe jest badanie zróżnicowania temperatur w pomieszczeniach, ich źródła i propagacje na resztę budynku. Dodatkowo możliwe jest bezpośrednie przełączanie obrazu z kamer bez konieczności międzylądowania, co znacznie usprawnia wszelkie inspekcje. Najprawdopodobniej jest to obecnie najbardziej zaawansowany system video stosowany w cywilnych ogólnie dostępnych dronach.
Jak wcześniej wspomniano – dron posiada zarówno inteligentny system autopilota i unikania zderzeń jak i zaawansowaną głowicę video. Te dwie cechy są podstawą do zastosowania eXom’a w infrastrukturze. Dzięki systemowi nawigacji satelitarnej oraz wizualnej dron potrafi krążyć wokół zadanego obiektu i fotografować go – dzięki czemu nie straszne jest dla niego mapowanie obiektów w 3d. Poniżej przedstawiono efekt pracy drona – zmapowana podpora jednego ze szwajcarskich mostów. Dzięki temu można o wiele częściej i taniej badać różnego typu konstrukcje i ich elementy nośnie, nie narażając się na wysokie koszty i ryzyko zdrowia osób trzecich.
Mapowanie większych przestrzeni – eMotion X
Oprócz lotów krótkodystansowych mających na celu mapowanie i badanie ograniczonych elementów konstrukcyjnych, takich jak podpory, panele słoneczne czy turbiny wiatrowe, eXom jest przystosowany do lotów długodystansowych i mapowania większej przestrzeni. Firma SenseFly zapewnia bardzo zaawansowane wsparcie dla swoich klientów, zarówno pod względem technicznym jak i w kwestii oprogramowania – mowa tutaj o oprogramowaniu eMotion X. Jest to oprogramowanie, dzięki któremu operator jest w stanie zrobić ze swojego komputera osobistego czy tabletu w pełni działającą stację kontroli lotu. EMotion X zapewnia użytkownikowi podgląd z kamer eXom’a, pełną kontrolę nad głowicą video, dostęp do odczytów sensorów, parametrów lotu oraz pełną kontrolę nad planowaniem i późniejszym lotem drona. Całe oprogramowanie jest wykonane w sposób bardzo przemyślany, dzięki czemu kontrola nad eXom’em jest stosunkowo intuicyjna. Dodatkowo oprogramowanie eMotion X pozwala na geotagowanie zdjęć, które później przy użyciu profesjonalnego oprogramowania mogą posłużyć do stworzenia mapy 2d lub 3d.
Tak wiele funkcji w tak małym urządzeniu – co więc jest „sercem” eXom’a ?
Jak widać – eXom nie jest typowym dronem, a wysoce wyspecjalizowanym sprzętem do zadań specjalnych. Jego specyfikacja techniczna jest nad wyraz imponująca szczególnie dla osób, które nie miały styczności z dronami zaprojektowanymi do innej pracy niż fotografia, czy typowo hobbystycznymi modelami. Co znajduje się pod pokrywą eXom’a?
Na pokładzie drona znajdują się 4 procesory – każdy z nich ma oddzielne zadanie. Główną rolę autopilota i „sztucznej inteligencji” odgrywa 4-ro rdzeniowy procesor. Kolejne dwie dwu-rdzeniowe jednostki odpowiedzialne są za awaryjną kontrolę lotu oraz za przetwarzanie obrazu. Ostatni jedno-rdzeniowy procesor odpowiada za sterowanie modułami komunikacji Exom’a z bazą naziemną.
Opracował: Antoni Odrobina, na podstawie parrot.com, sensefly.com