Wyścigi dronów (Drone racing) to stosunkowo nowa (ok. 2 lat), lecz bardzo szybko zyskująca na popularności dziedzina mająca swoje korzenie w modelarstwie. Wyścigi w których biorą udział te zazwyczaj niewielkie drony są coraz popularniejsze zarówno w zagranicą jak i w Polsce.
Wydarzenia w Polsce i na świecie
Opis wydarzeń ma na celu przybliżenie skali popularności wyścigów dronów. Na podstawie regulaminów tych wydarzeń postaramy się opisać ogólne zasady panujące na takich zawodach. Regulaminy mogą się różnić, jednak z pewnością jest czynnik wspólny, który pozwoli nam nakreślić podstawowe zasady, które najprawdopodobniej będą obowiązywały w przyszłości.
- World Drone Prix 11.03.2016 – 12.03.2016 – Największe i najpopularniejsze dotąd wydarzenie w świecie dronów. Ponad 150 drużyn biorących udział. Polscy zawodnicy Krzysztof Chartanowicz (aka Dronas) i Maciej Poschwald (aka Dronsky) na co dzień tworzący zespół ROTORACER połączyli siły z popularną drużyną TORNADO XBLADES i także wystartowali w zawodach. Pula przeznaczona na wygrane sięgała $1.000.000 i została podzielona wśród najlepszych. Zwycięzcą okazał się Luke Bannister, 15-letni Brytyjczyk. Ta wygrana pokazuje że w tym sporcie nie ma ograniczeń wiekowych.
- Krajowe wyścigi dronów Nowy Jork 5-7 sierpień 2016 – Dokładne miejsce w którym odbędą się zawody zostanie ogłoszone 22 marca 2016 roku. Pula przeznaczona na wygrane to $50.000. W zeszłym roku zawody te odbyły się 15-17 lipca 2016. Pula nagród wynosiła $25.000. W zawodach wzięło udział 120 pilotów. Wydarzenie miało ponad 60 sponsorów.
- Światowe wyścigi dronów 2016 – Droneworld – Kualoa Ranch, Hawaii – 17-22 Październik 2016. Wyścig ma uatrakcyjniać miejsce wydarzenia, znane z filmów takich jak Zagubieni, Park Jurajski, Godzilla itd. W wyścigach wezmą udział piloci z ponad 30 krajów, którzy przez 6 dni będa brać udział w 6 różnych wyścigach. Na nagrody została przeznaczona kwota $200,000.
- Polska 4.06.2016 – 5.06.2016 na lotnisku Aeroklubu w Pruszczu Gdańskim. W zeszłym roku impreza odbyła się na Dronfestiwalu i cieszyła się powodzeniem. W tym roku postanowiono urządzić osobne wydarzenie. Szczegóły niebawem.
- Dron Up 29 wrzesień 2015 – Zawody odbyły się w Polsce w Poznaniu. Na nagrody została przeznaczona kwota ~7000 zł. Trwały one jeden dzień i składały się z 3 etapów: kwalifikacje (11:00), zawody(15:00), wręczenie nagród (17:00).
Czy wyścigi dronów mogą stać się popularne?
Lista powyżej pokazuje nam, że wydarzenia takie jak wyścigi dronów mogą być organizowane na wielką skalę jako duże kulturalne wydarzenie, które trwać może kilka dni a także mogą być to małe zawody tj. w Polsce. Taka elastyczność jest jednym z cech dość istotnych jeśli chodzi o możliwości na rozwój. Z pewnością jest to czynnik, który dodamy do listy zalet sprzyjających rozrostowi popularności.
Wyścigi dronów są również widowiskowym wydarzeniem. Istnieje tutaj ryzyko zniszczenia drona, kraksy z innym uczestnikiem czy też awarii w najmniej spodziewanym momencie.
Trasy i drony wyposażone są w kolorowe oświetlenie, które dodaje uroku całemu wydarzeniu.
Wiele portali zarówno w Polsce jak i za granicą w swoich artykułach mianuje wyścigi dronów “Sportem przyszłości”, który ma stanąć na równi z wyścigami samochodowymi i innymi równie popularnymi. Skoro możliwe jest stworzenie kilkudniowych wydarzeń kulturalnych, które przyciągają ludzi to ciężko nie zgodzić się takiemu opisowi.
Duże prędkości i brak człowieka w maszynie pozwala pilotowi na manewry z maksymalnym obciążeniami co dodaje wyścigowi spektakularności.
Liga The Drone Racing opisuje takie wydarzenie jako ekscytujące zarówno dla uczestnika jak i organizatora. Oglądanie wyścigu z kamery zamieszczonej bezpośrednio na dronie może podnieść atrakcyjność i emocje podczas wyścigu.
Zasady i rodzaje wyścigów
Wyścigi dronów tak jak każdy sport/wydarzenie w którym drużyny konkurują między sobą, musi mieć określone zasady. Bez nich zawody nie miałyby sensu. Na podstawie regulaminów dwóch wydarzeń (z Polski i zagranicy) postaramy się ogólnie opisać zasady i rodzaje wyścigów.
- Dron Up Polska:
- Zasady Ogólne:
- Każdy zawodnik musi mieć zainstalowaną procedurę bezpieczeństwa, która pozwala na zatrzymanie pracy w przypadku utraty kontroli nad dronem
- Każdy z zawodników musi zaprezentować swoje podstawowe umiejętności pilotażu poprzez wykonanie bezkolizyjnego lotu na torze przez przeszkody
- Instalacja FPV (First Person View). Gogle lub monitor LCD 5.8GHz, nadajnik min. 8-kanałowy z możliwością zmiany kanałów na żądanie organizatorów
- Każdy zawodnik otrzymuje paski chip-owe z indywidualnym IP, które służą do pomiaru czasu okrążeń i całego wyścigu.
- Loty wykonane bez zgody sędziego dyskwalifikują zawodnika
- Każdy wyścig monitorowany jest przez sędziów: bezpośrednio, poprzez monitoring, oraz przez kamerę FPV zamontowaną na dronie
- Każde działanie naruszające bezpieczeństwo wydarzenia karane będzie natychmiastową dyskwalifikacją
- Komisja składa się z Sędziów: Głównego i Operacyjnego. Sędzia główny ma prawo zatrzymać wyścig w każdym czasie bez podania przyczyny
- Organizacja
- Klasa dronów 250 (250mm +10%)
- Każdy zawodnik może mieć maksymalnie 2 drony, powinny być oznaczone jako model 1 i 2 oraz w taki sposób aby możliwa była jednoznaczna identyfikacja zawodnika, który nim startuje. Wymiana modelu może nastąpić po zakończonym biegu, nie w trakcie.
- Zawody mają specjalnie wyznaczone strefy
- Rodzaje wyścigów
- Pojedynczy – z każdej drużyny startował jeden zawodnik według reguł zwykłego wyścigu – kto pierwszy ten lepszy.
- Światowe wyścigi dronów 2016 – Droneworld
- Zasady ogólne:
- Jeżeli istnieje taki wymóg to w państwie w którym organizowane są zawody piloci muszą posiadać aktualne licencje lub przynależeć do lokalnych organizacji.
- Wszyscy piloci muszą stosować się do zasad i przepisów bezpieczego latania
- Wszyscy piloci muszą wziąć udział w odprawie bezpieczeństwa i podpisać odpowiednie zezwolenia i dokumenty od organizatora wyścigu
- Wszyscy piloci muszą posiadać moduł odcięcia w razie wypadku lub możliwości spowodowania niebezpieczeństwa
- Wszyscy piloci muszą wykazać że ich dron jest zdolny do lotu. Sam dron musi przejść ogólną inspekcję mechaniki i elektroniki
- Wszystkie akumulatory muszą być transportowane i przechowywane w torbach lipo-safe lub w pojemnikach do tego przeznaczonych
- Piloci muszą używać FPV do sterowania dronem. Może to być wyświetlacz typu lcd lub okulary do FPV.
- Zasady związane z miejscem wydarzenia:
- Piloci muszą stosować się do wszystkich przepisów w miejscu zawodów i nie latać w jakiejkolwiek innej części hali, chyba że jest to specjalnie wyznaczona strefa lotu.
- Wszystkie urządzenia muszą być gotowe. Nie będzie tutaj stacji lutowania ani miejsca na do wykonywania napraw i modyfikacja
- Każdy uczestnik będzie miał do dyspozycji stację ładująca dla akumulatorów Lipo
- Ładowanie urządzeń elektronicznych w tym odbiorników radiowych lub dowolnego urządzenia z autonomicznym zasilaniem jest zabronione
- Baterie lipo muszą być przechowywane w specjalnej torbie lub pojemniku odpornym na ogień
- Trzy rodzaje wyścigów:
- Prędkość / zręczność – podstawowa trasa wyposażona w bramki flagi i inne przeszkody
- Konkurencja Freestyle
- Zawody zespołowy – Drużyny złożone z 5 pilotów są oceniani na podstawie zsumowanego czasu lotu każdego zawodnika
Jak widać nie są to szczególnie skomplikowane zasady. Większość z nich ma na celu zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i oglądającym. Regulamin Polskich zawodów i zagranicznych nie różni się tak bardzo. Zawody Droneworld są bardziej rozbudowane i mają więcej kategorii.
Prywatne zawody
Skoro wyścigi dronów nie są jeszcze tak popularne jak byśmy chcieli to czy w zasadzie nie moglibyśmy urządzić takich zawodów w gronie znajomych? Teoretycznie rzecz biorąc nie powinno być z tym większego problemu. Potrzebujemy miejsca, dronów i osprzętu oraz oznaczeń trasy. Takie wydarzenie da nam mnóstwo frajdy a także jest okazją do ćwiczeń. Kto wie, może kiedyś będziemy mieli możliwość spróbowania się w prawdziwych zawodach?
- Miejsce
Trasę wyścigu można stworzyć niemal wszędzie. Niezbędne jest oczywiście sprawdzenie czy mamy możliwość korzystania z przestrzeni powietrznej nad danym miejscem. Możemy to sprawdzić na mapie od urzędu lotnictwa – mapa ta wyświetla miejsca w których do lotu niezbędne jest pozwolenie lub gdzie jest całkowity zakaz lotu. Warto sprawdzić czy zakaz nie pojawił się w miejscu, gdzie chcemy latać. Mapa aktualizowana jest co 3 godziny.
- Dron do wyścigów
Najlepszym i jedynym na dany moment rozwiązaniem jest budowa własnego drona wyścigowego. Polecamy w tym wypadku poradnik jak zbudować 250-tkę od podstaw
- Oznaczenia trasy
Tutaj możemy eksperymentować z przeróżnymi taśmami i oznaczeniami. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest po prostu zakup specjalnych mat stworzonych do tego celu:
Nie są one drogie, można użyć ich wielokrotnie, instalacja zajmuje dosłownie chwilę i co najważniejsze są dobrze widoczne. Po ich zainstalowaniu na trasie większość pracy przy budowie toru będzie skończona. Demontaż również nie powinien sprawiać większych problemów.
Niedługo w naszej ofercie w dziale wyścigi dronów pojawią się specjalne bramki, które idealnie posłużą jako checkpointy. Na tym blogu postaramy się rozwinąć tematykę racing drone.
Artykuł Wyścigi dronów – Imprezy, regulaminy, zasady i szanse na rozwój pochodzi z serwisu abc-modele.pl.